Sramotno: Federalni zastupnici naplatili pola miliona KM za dvomjesečni nerad

Posljednja sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH održana je 24. januara, a zakazivanjem novih za 17. i 18. april prekinuta je dvoipomjesečna pauza parlamentarnog rada. Nerad zastupnika u pomenutom periodu koštao je građane FBiH približno pola miliona KM. Ceh je veći, dodamo li tome i novac koji su naplatili delegati, pišu Vijesti.ba.

Status najplaćenijih parlamentaraca u regiji članovi oba doma Parlamenta FBiH ”opravdali” su činjenicom da se njihova ukupna primanja kreću se u rasponu od 3.500 do 5.000 KM na mjesečnom nivou.

Konusltantica CCI-a za monitoring rada Parlamenta FBiH Lejla Deronja Suljić za Vijesti.ba ističe da je oko 130 zastupnika i delegata profesionalizovalo svoj rad u entitetskom parlamentu.

“CCI nikada nije uspio dobiti informacije i pojedinačnim primanjima članova oba doma federalnog Parlamenta. No, znamo da je od 98 zastupnika, njih 83 profesionalizovalo svoj radni odnos, a kada je u pitanju Dom naroda, to je slučaj sa 44 delegata od 54 ukupno. Prosječna plata profesionalno angažovanog zastupnika ili delegata kreće se u rasponu od 2.500 KM do 3.500 KM, u zavisnosti od koeficijenta, odnosno snaža”, pojašnjava Deronja Suljić.

Uz to, profesionali parlamentarci imaju pravo na paušal od 630 KM, a zavisno od toga iz kojeg područja FBiH dolaze, pojedini imaju naknadu za odvojeni smještaj, te posjetu porodici.

Posljednje dvije godine privilegovani su i oni koji rade u zajedničkim komisijama oba doma, iako se rad u drugim tijelima federalnog Parlamenta ne plaća.

“Imajući u vidu plate i sve naknade, primanja zastupnika i delegata kreću se od 3.500 KM do 5.000 KM mjesečno”, precizirala je u razgovoru za Vijesti.ba konusltantica CCI-a za monitoring rada Parlamenta FBiH.

Vrtoglava mjesečna primanja možda su i najbolji odgovor na pitanje zašto je biti parlamentarac u BiH jedno od najunosnijih zanimanja, jer “radio, ne radio – svira ti radio”, a račun svakog mjeseca ”teži” i do 5.000 KM.

No, skoro tromjesečni nerad nije spriječio federalne zastupnike da urednom prime svoju nezarađenu platu.

Lejla Deronja Suljić konstatuje da je zastoj u radu Parlamenta FBiH posljednjih mjeseci prošle godine, karakteristika i u prvim mjesecima 2018.

“Sukobi unutar vladajuće koalicije uzeli su primat nad potrebom rješavanja aktuelnih životnih pitanja”, pojašnjava ona.

Konačni sud o tome da li su zastupnici i delegati opravdali enormno visoke plate, daće građani FBiH u oktobru, kada će se na izborima izjasniti o (ne)radu svojih izabranih predstavnika u zakonodavnim institucijama vlasti.

(Vijesti.ba)

Related posts